A cikket összefoglaló táblázat itt tölthető le Word formátumban: (letöltés)
A 4. században Róma államvallássá tette a kereszténységet, létrehozva ezzel az egyház intézményét. Mi az intézmény? Felülről irányított emberi együttműködés, amelynek elsődleges célja a rend biztosítása. Nincs olyan intézmény a világon, amely elismerné az ember valódi szabadságát, hiszen csak külső eszközökkel tud rendet tartani (a közösség törvényei). A kereszténység ezzel szemben belső szabályozásra törekszik (egyéni felelősség), amelynek alapfeltétele a személy szabadsága. Ennyiből is látható, hogy összeegyeztethetetlen a két felfogás: az egyház soha nem lehet valóban keresztény. Amikor Róma püspökei az intézményesítés útjára léptek, pontosan tudták, hogy a jézusi tanítás lényegét vetették el:
A középkor elején szó szerint egy-ház jött létre: bezáratták az antik gondolkodást képviselő görög akadémiát, és betiltottak minden pogány szertartást. Dogmákat fogalmaztak meg (szigorúan követendő alapelveket) és új elemeket „költöttek” a Szentíráshoz (pl. purgatórium).
Az egyetemesség gondolatának megtagadását jelenteti az erőszakos egységesítés, amely máig jellemzi az egyházat. A katolikus mise elején a pap és a hívek szolgaian kántálják az előírt szöveget, amelyben könnyen tetten érhető a három fő hazugság.
Pap: Testvéreim! Vizsgáljuk meg lelkiismeretünket, és bánjuk meg bűneinket, hogy méltóképpen ünnepelhessük az Úr szent titkait!
Hívek: Gyónom a mindenható Istennek és nektek, testvéreim, hogy sokszor és sokat vétkeztem, gondolattal, szóval, cselekedettel és mulasztással: én vétkem, én vétkem, én igen nagy vétkem. Kérem ezért a Boldogságos, mindenkor Szeplőtelen Szűz Máriát, az összes angyalokat és szenteket, és titeket, testvéreim, hogy imádkozzatok érettem Urunkhoz, Istenünkhöz.
1. Bűn és vétek összemosása
Az ember önző lénynek, úgy is mondhatjuk: állatnak születik. A szocializácó az a folyamat, amelynek során beilleszkedik a társadalomba, és (ideális esetben) belsővé teszi a szabályokat. A keresztény lét a szocializáció legmagasabb rendű formája, amely úgy szentesíti az egyetemes emberi értékeket, hogy közben megvalósítja a személy szabadságát. Az önző cselekedeteket is személyes síkon rendezi (lásd a tékozló fiú történetét).
Az intézmények nem tudnak személyes síkon gondolkodni, hanem csak általánosságban. A törvény nem ismer irgalmat. A Mózes 21/21 hatálya alá eső fiút a vének azonosítják a bűnével, ezért megkövezik. A tékozló fiú apja viszont felismeri, hogy fia felelősséget vállal a vétkéért, és ezért megbocsát neki. Jézus az életét adta azért, hogy „felülírja” a zsidók törvényfelfogását, de aztán a keresztény egyház visszatértek a farizeus gondolkodáshoz, bűn és vétek összemosásához.
2. Isten törzsi bálvánnyá való lefokozása
3. Isten Országának túlvilágra helyezése
Üdv mindenkinek
A rendkívüli állapotra tekintettel meghirdetett digitális munkarend a következő formában valósul meg magyar nyelv és irodalom tárgyból: otthoni írásbeli feladatokat kaptok a fenti cikkhez, majd tovább haladunk a tananyagban.
A legutóbbi héten körbejártuk, hogy az egyház hogyan torzította el az eredeti keresztény üzenetet. Három pontban fogalmaztuk meg ezeket: bűn és vétel összemosása, Isten törzsi bálvánnyá való lefokozása és Isten Országának túlvilágra helyezése. Ezekkel kapcsolatosak az első hét írásbeli feladatai, amelyeket az irodalomnet@gmail.com címre várok az ütemtervben megjelölt napokon.
Ütemterv:
(ez első dátum az 1-es számú csoporté, a második a 2-es csoporté)
Március 16/17.: A cikk és a táblázat alapján válaszolj írásban az alábbi kérdésekre:
a. Mivel tudod bizonyítani, hogy az egyház nem tűri a másként gondolkodókat?
b. Mi a különbség egy valódi keresztény ima és az egyház által "előre gyártott" ima között?
c. Egy nem vallásos ember azt mondja: univerzum/világmindenség. Egy vallásos ember azt mondja: ............
d. Miért mondhatjuk, hogy az egyház valójában nem keresztény?
Március 17/18.: A cikkben közölt táblázat alapján írd meg, hogyan fokozta le az egyház törzsi bálvánnyá az Istent. (minimális terjedelem: 100 szó)
Március 19/19.: A cikkben közölt táblázat alapján írd meg, hogyan helyezte át az egyház Isten Országát a túlvilágra. (minimális terjedelem: 100 szó)
Március 20/20.: Írd meg, hogyan készítette el a csoportod a végítélet szoborcsoportot. Néhány szempont: mire figyeltetek, mi maradt ki, mi lehetett volna jobb, hogyan használtátok az eszközöket stb. (minimális terjedelem: 120 szó)
Az alábbiakban olvasható "Ima a kisbetűs istenhez" cikk tartalmi részét írjuk meg együtt. Segítségül rövid történeteket illesztek a képekhez (legkésőbb március 20-ig).
Március 23/24.: Milyen értelemben mondható Isten "tárhelynek"?
Március 24/25.: Milyen értelemben mondható Isten "nézőpontnak"?
Március 26/26.: Milyen értelemben mondható Isten "ellensúlynak"?
Március 27/27.: Keress egy problémát az életedben, és fogalmazz meg vele kapcsolatban egy belső beszélgetést (imát). Egyes szám második személyben szólítsd meg (a kisbetűs) istent, aki előtt nem kell bizonygatni az erényeidet, és nem kell szégyellni a hibáidat.
Jó munkát kívánok.
Keress egy problémát az életedben, és fogalmazz meg vele kapcsolatban egy belső beszélgetést (imát). Egyes szám második személyben szólítsd meg (a kisbetűs) istent, aki előtt nem kell bizonygatni az erényeidet, és nem kell szégyellni a hibáidat. A megíráshoz Anthony De Mello szövegei adnak segítséget.